Savireguliacija ir autonomija

1. Savireguliacija

Savireguliacija - tai gebėjimas valdyti savo emocijas ir impulsus. Žmonės, kurie turi savireguliacijos gebėjimų, paprastai neleidžia sau tapti pernelyg piktais ar pavydžiais, jie nedaro impulsyvių, neatsargių sprendimų. Jie pagalvoja prieš imdamiesi veiksmų. Savireguliaciją charakterizuoja rūpestingumas, patogumo jausmas esant pokyčiams, vientisumas ir gebėjimas pasakyti ne.

Emocijų kontrolė yra gebėjimas reaguoti į esamus patirties poreikius. Tai gebėjimas leisti pasireikšti spontaniškoms reakcijoms arba galimybė jas atidėti, kai to reikia. Kontrolė taip pat gali būti apibrėžiama kaip išorinis ir vidinis procesas, atsakingas už stebėseną, įvertinimą ir emocinės reakcijos pakeitimą. Jausmų savireguliavimas priklauso platesniam emocijų reguliavimo procesui, kuris apima savų jausmų reguliavimą ir kitų žmonių jausmų reguliavimą.

Vienas pavyzdys situacijos, kuri reikalauja savireguliacijos, yra toks: kai jūs laikotės dietos, turėdami  tikslą prarasti X skaičių kilogramų. Kad jums pasisektų, turite laikytis dietos ir fizinių pratimų plano bent jau tol, kol jūs pasieksite savo užsibrėžtą svorį. Tai reiškia, kad turite pasakyti ne maisto produktams, kurie neįeina į jūsų maitinimosi planą, prisiversti valgyti maisto produktus, kurių galbūt nemėgstate, gebėti motyvuoti save keltis ir daryti savo dienos treniruotes ir kitus darbus, kurių reikia norint pasiekti savo tikslą. Šiuo atveju gera savikontrolė gali parodyti skirtumą tarp to, kaip pasiekti savo idealų svorį ir būti sveiku, arba netekus kontrolės nutukti ir blogai jaustis.